Рання діагностика і скринінг

28 Листопада 8:38

Скринінг ґрунтується на  використанні максимально простих тестів серед здорової популяції для виявлення тих осіб, які мають захворювання, але ще не мають симптомів. Приклади включають скринінг раку молочної залози за допомогою мамографії або клінічного обстеження грудей, а також скринінг раку шийки матки за допомогою мазка, тесту на вірус папіломи людини або візуального огляду з оцтовою кислотою. Програми скринінгу слід проводити лише тоді, коли їх ефективність доведена, коли ресурсів (персоналу, обладнання тощо) достатньо, щоб охопити майже всю цільову групу, коли існують засоби для підтвердження діагнозів, а також для лікування та подальшого спостереження за хворими. аномальні результати, а також коли поширеність захворювання достатньо висока, щоб виправдати зусилля та витрати на скринінг. Навіть при правильному виконанні скринінгові програми пов’язані з побічними ефектами, які включають: хибно позитивні скринінгові тести, що призводять до додаткового тестування, інвазивних діагностичних процедур і занепокоєння пацієнтів; хибно негативні скринінгові тести, які дають хибну впевненість і можуть призвести до відстроченої презентації/діагнозу при появі симптомів; і надмірна діагностика/лікування доклінічних видів раку, які ніколи не могли викликати симптомів або становити серйозну загрозу для здоров’я та які передбачають непотрібне лікування, яке завдає шкоди пацієнту. Важливість цієї шкоди залежить від скринінгових тестів, цільових груп населення для скринінгу та якості скринінгових програм.

Виходячи з наявних доказів, масовий скринінг населення можна відстоювати лише на рак шийки матки, молочної залози та колоректальний рак. ВООЗ не рекомендувало систематичний скринінг раку передміхурової залози всім чоловікам старше певного віку з використанням простат-специфічного антигену (ПСА). Високе співвідношення шкоди/користі призвело до відмови від популяційного скринінгу ПСА на рак простати в багатьох країнах Західної Європи в 2000-х роках. Але зараз опубліковані нові дослідження і започаткована програма ЕАУ PRAISE-U.

Рання діагностика вимагає забезпечення швидкого звернення  пацієнта, діагностики та лікування, як тільки з’являються перші симптоми. Це стосується всіх видів раку. З іншого боку, скринінг стосується лише певної групи раку.  У випадку раку шийки матки скринінг дає можливість вилікувати хворобу на передраковій стадії за допомогою невеликих хірургічних втручань.

Онкологічний скринінг та раннє виявлення раку і перешкоди на шляху ранньої діагностики та лікування раку. Програми ранньої діагностики зосереджені на зменшенні затримок між виявленням перших симптомів і лікуванням, гарантуючи, що: люди достатньо проінформовані, щоб звертатися до медичних працівників, як тільки з’являються симптоми, без жодних фінансових, матеріально-технічних чи психосоціальних бар’єрів; медичний персонал, який проконсультувався, реагує належним чином і швидко завдяки належній підготовці та чітким рекомендаціям щодо направлення; і діагностичні та лікувальні послуги доступні швидко та забезпечують оптимальну якість за доступною ціною. На всіх етапах бар’єри можуть зменшити шанси пацієнтів на швидку діагностику та лікування. Серед них низька поінформованість громадськості про рак; неоптимальні знання на рівні первинної медико-санітарної допомоги про симптоми раку та/або відповідне подальше діагностування; погана доступність; низька доступність та/або якість послуг з діагностики та лікування (списки очікування, помилки в діагностиці, адміністративна тяганина, нечіткі шляхи направлення тощо); а також численні матеріально-технічні, фінансові та психосоціальні бар’єри, які заважають пацієнтам швидко отримати доступ до послуг. Основною метою програм ранньої діагностики є зменшення поширеності цих бар’єрів. Це також є необхідною умовою для впровадження програм скринінгу, оскільки, щоб бути успішними, вони вимагають швидкого, адекватного якісного діагностичного спостереження та лікування людей з позитивним результатом скринінгу.

Програми ранньої діагностики відносно прості та недорогі у реалізації; оскільки вони охоплюють лише симптоматичних пацієнтів, вони менш масштабні, ніж програми скринінгу, які спрямовані на все населення!

Шуляк О.В.