Пост-COVID-19 синдром

10 Січня 7:34

Вчені ДУ «Інститут геронтології імені Д.Ф. Чеботарьова НАМН України» визначили ключові біомаркери, пов’язані з пост-COVID-19 синдромом у пацієнтів із цукровим діабетом 2 типу

https://www.nature.com/articles/s41598-024-77496-2

За співавторством співробітників інституту геронтології Дмитра Краснєнкова і Вероніки Корчевої та ін. вийшла стаття у NATURE Scientific Reports. Вчені інституту визначили ключові біомаркери, пов’язані з пост-COVID-19 синдромом у пацієнтів із цукровим діабетом 2 типу. Дослідники виявили, що рівні глікованого гемоглобіну (HbA1c) та кількість мітохондріальної ДНК (мтДНК) у лейкоцитах є ключовими чинниками, пов’язаними з розвитком пост-COVID-19 синдрому у пацієнтів із цукровим діабетом 2 типу (ЦД2).

У рамках проєкту лабораторія епігенетики під керівництвом к.б.н. Дмитра Сергійовича Краснєнкова виконала вимірювання кількості мтДНК у лейкоцитах пацієнтів, а також провела машинне навчання для аналізу отриманих даних. Робота була виконана завдяки фінансуванню Національного фонду досліджень України в межах проєкту № 2021.01/0213: “Дослідження перебігу та наслідків COVID-19 у хворих на цукровий діабет та впливу інфекції SARS-CoV-2 на темп біологічного старіння”. Дослідження включало пацієнтів із ЦД2, розділених на дві групи: пацієнтів із пост-COVID-19 синдромом та тих, у кого цей синдром не розвинувся протягом 6 місяців після інфекції. Вчені встановили, що пацієнти із пост-COVID-19 синдромом мали значно нижчий вміст мтДНК у лейкоцитах порівняно з пацієнтами без цього синдрому.

Для прогнозування розвитку пост-COVID-19 синдрому була побудована модель машинного навчання на основі градієнтного бустингу (GBM), яка показала високу ефективність. Основними прогностичними чинниками виявилися низький вміст мтДНК та підвищений рівень HbA1c. Ці результати підкреслюють важливість подальших досліджень мтДНК та глікованого гемоглобіну як потенційних біомаркерів прогнозування та розробки персоналізованих підходів до лікування пост-COVID-19 синдрому у пацієнтів із ЦД2.

Ранжування змінних, пов’язаних із PCS. На малюнку показано важливість 20 основних змінних, що визначається аналізом перестановок (A) і аналізом SHAP (B) в рамках найбільш ефективної моделі класифікації (GBM). На рис. 2B змінні відображаються в порядку спадання впливу з представленням кожного пацієнта зображені крапкою на відповідній лінії для кожної змінної. Положення крапки по горизонтальній осі означає чи пов’язаний вплив змінної з вищою чи меншою ймовірністю розвитку PCS. Специфічні значення SHAP для кожної змінної, що перевищує 0, вказує на підвищений ризик PCS. Кожен рядок на малюнку відповідає a особливість, тоді як вісь x представляє значення SHAP. Кожна точка даних представляє вибірку з кольорами ближче до червоного вказує на вищі значення, а ближче до синього вказує на нижчі значення.

Вчені ДУ «Інститут геронтології імені Д.Ф. Чеботарьова НАМН України» визначили ключові біомаркери, пов’язані з пост-COVID-19 синдромом у пацієнтів із цукровим діабетом 2 типу