Пізній вік батька і фрагментація ДНК сперматозоїдів
Вчені припустили, що старший вік пов’язаний з підвищеною фрагментацією ДНК сперматозоїдів .. Середній вік пар, які заводять дітей, значно збільшився за останні десятиліття, і в багатьох країнах складає близько 30 років. Збільшення тривалості життя, тиск з боку сучасних соціальних очікувань і літній вік вступу в шлюб привели до того, що чоловіки схильні відкладати батьківство. Хоча збільшення віку матері добре відомо, як фактор ризику несприятливого репродуктивного результату і придатності потомства, вплив віку батька на параметри сперматозоїдів і фертильність залишається неясним. Переважають дані про віковий зниженні обсягу, рухливості і частки морфологічно нормальних сперматозоїдів. Крім того, в порівнянні з фертильними чоловіками, чоловіки з безпліддям демонструють погану цілісність хроматину сперматозоїдів і здатність до запліднення in vivo. Існують суперечливі дані про зв’язок віку чоловіків і фрагментації ДНК.
Щоб краще з’ясувати вплив зрілого віку батька (АРА) на фрагментацію ДНК (DFI%), вчені провели ретельний пошук публікацій у Scopus, PubMed і EMBASE. Було ідентифіковано 3120 статей, з яких 19 були відібрані для якісного аналізу, в результаті чого була отримана вибірка з 40 668 чоловіків. Результати показали, що в 3 з 4 досліджень виявилася значуще збільшення фрагментації ДНК (p <0,01) зі збільшенням віку, навіть серед чоловіків з нормозоосперміей. У всіх 6 дослідженнях, які вивчають DFI% між фертильними і інфертильних чоловіками з доведеним первинним або вторинним безпліддям, повідомлялося про значну різницю на користь збільшення фрагментації ДНК за допомогою АРА. Шість з дев’ятнадцяти досліджень показали значну різницю (p <0,05) на користь зниження рухливості сперматозоїдів при збільшенні віку батька.
Більш того, в цьому огляді 3 дослідження вивчили і відзначили частоту варикоцеле, при цьому не було продемонстровано вплив наявності варикоцеле на фрагментацію ДНК, незалежно від збільшення віку батька. П’ять досліджень показали значну різницю на користь зменшення обсягу сперми з віком, а два дослідження продемонстрували при цьому зниження концентрації сперматозоїдів. З 19 досліджень 2 не змогли показати зв’язок між віком батька і фрагментацією ДНК.
Таким чином, це дослідження вказує на тенденцію підтримувати вплив віку на фрагментацію ДНК. Оскільки якість сперми є вирішальним фактором в чоловічої фертильності, лікарі повинні розглянути можливість оцінки DFI% у чоловіків у віці близько 40 років.
D. C. Gonzalez, J. Ory, R. Blachman-Braun, S. Nackeeran, J. C. Best, and R. Ramasamy, “Advanced Paternal Age and Sperm DNA Fragmentation: A Systematic Review,” World J. Mens. Health, vol. 39, 2021, doi: 10.5534 / wjmh.200195.