Відділ з питань трансферу технологій, інноваційної діяльності та інтелектуальної власності здійснює свою діяльність відповідно до статті 7 Закону України «Про державне регулювання діяльності у сфері трансферу технологій», постанови Кабінету Міністрів України від 1 серпня 2007 р. № 995 «Деякі питання реалізації Закону України «Про державне регулювання діяльності у сфері трансферу технологій» та Положення про відділ.
Основними завданнями наукової діяльності є:
Проведення досліджень з метою виявлення об’єктів права інтелектуальної власності (ОПІВ), забезпечення набуття прав та одержання охоронних документів, що включає:
- Організацію та забезпечення методичного керівництва під час проведення патентних досліджень підрозділами виконавцями НДДКР відповідно до державних стандартів, у тому числі з метою виявлення ОПІВ, участь у проведенні патентних досліджень, організацію складання звітів та патентних формулярів.
- Організацію та здійснення методичного керівництва для проведення досліджень на патентну чистоту ОПІВ, створених в Установі.
- Забезпечення набуття майнових прав інтелектуальної власності Установою на винаходи, корисні моделі та інші ОПІВ, шляхом підготовки та подання заявок на отримання охоронних документів (патентів, свідоцтв) в Україні та в іноземних державах.
- Виявлення та ідентифікацію ОПІВ та здійснення їх первинного обліку згідно з вимогами чинного законодавства.
- Надання керівництву Установи розрахунків витрат на забезпечення охорони ОПІВ для включення до кошторисів Установи, зокрема – на придбання патентно-інформаційних видань, сплату зборів та мита за дії, пов’язані з охороною прав на ОПІВ, підтримання чинності охоронних документів тощо.
- Надання керівництву Установи пропозиції щодо зупинення підтримки чинності охоронних документів на ОПІВ.
- Надання консультацій працівникам Установи з питань охорони ОПІВ в межах службових повноважень.
- Організація патентно-інформаційної роботи, участь у забезпеченні комплектування фонду науково-технічної та патентної документації, забезпечення працівників Установи патентною інформацією, методичними рекомендаціями з питань створення, набуття та захисту прав на ОПІВ.
- Надання методичної допомоги та участі разом з працівниками Установи у проведенні патентних досліджень з використанням мережі Інтернет.
- Аналіз стану досвіду зі створення винаходів та інших ОПІВ в Установі, надання керівництву Установи пропозиції щодо удосконалення цієї роботи.
- Сприяння запобіганню передчасній публікації інформації про винаходи, корисні моделі, промислові зразки та інші ОПІВ до подання заявки на отримання охоронного документа.
- Організація заходів з підвищення кваліфікації спеціалістів Установи з питань охорони ОПІВ, залучення працівників Установи до участі в конференціях, семінарах і нарадах з питань охорони ОПІВ.
- Надання дирекції Установи даних щодо отриманих охоронних документів на ОПІВ, створених в установі в процесі виконання НДДКР та набутих Установою виключних майнових прав інтелектуальної власності для здійснення бухгалтерського обліку майнових прав (нематеріальних активів).
- Здійснення моніторингу актів законодавства у сфері охорони ОПІВ та надає пропозицій директору Установи з їх реалізації.
- Підготовку статистичної та іншої звітності з питань охорони ОПІВ на запити керівництва Установи та Президії НАМН України та інших організацій.
- Підготовку матеріалів до річного звіту Установи з питань створення, охорони та використання ОПІВ.
- Вивчення передового досвіду, накопиченого в Україні та в іноземних державах щодо організації роботи зі створення та охорони ОПІВ.
Інноваційна діяльність, проведення маркетингових та патентно-кон’юнктурних досліджень
- Разом з іншими підрозділами Установи здійснює заходи з використання результатів НДДКР, ОПІВ Установи, організує та здійснює проведення маркетингових, у тому числі патентно-кон’юнктурних досліджень, та надає методичну допомогу щодо їх проведення.
- У рамках маркетингових досліджень разом з підрозділами виконавцями НДДКР визначає на підставі аналізу ринку продукції, тенденції науково-технічного розвитку потреби у результатах НДДКР, ОПІВ, наукоємної продукції, що можуть бути розроблені Установою.
- У рамках патентно-кон’юнктурних досліджень, разом з виконавцями НДДКР вивчає патентно-ліцензійну ситуацію стосовно продукції Установи та аналогів, у тому числі динаміку патентування, взаємне патентування, патенти-аналоги, географію патентування продукції аналогів.
- Разом з підрозділами виконавцями НДДКР визначає результати НДДКР та ОПІВ, що можуть бути введенними у цивільний обіг.
- Разом з іншими підрозділами Установи організує участь Установи у виставково-ярмаркових заходах.
Трансфер технологій та ліцензійна діяльність
- Разом з іншими підрозділами Установи здійснює заходи з використання результатів НДДКР, ОПІВ, наукомісткої продукції.
- Визначає форму правової охорони (об’єкти промислової власності, авторського права, ноу-хау тощо або їх поєднання) на території держав, де передбачається їх використання.
- Бере участь у підготовці проєктів договорів з розпорядження правами інтелектуальної власності, в тому числі ліцензійних договорів, договорів про трансфер технологій, договорів про спільну діяльність, науково-технічну та виробничу кооперацію, інших договорів (контрактів), які передбачають створення результатів НДДКР, ОПІВ та надання дозволу (ліцензії) на їх використання.Здійснює в межах своєї компетенції контроль за їх виконанням.
- Бере участь у підготовці пропозицій та матеріалів щодо використання результатів НДДКР, ОПІВ у рамках науково-технічної співпраці з підприємствами та організаціями України та інших держав.
- Надає керівництву Установи пропозиції щодо укладання договорів з результатів НДДКР, ОПІВ.
- Бере участь у переговорах з укладання договорів про трансфер технологій, ліцензійних та інших договорів.
- Надає консультації працівникам Установи з питань трансферу технологій.
- Аналізує стан роботи щодо використання результатів НДДКР, ОПІВ в Установі та надає керівництву Установи пропозиції з її удосконалення.
- Вивчає накопичений в Україні та в іноземних державах досвід організації роботи з трансферу технологій.
- Організує заходи з підвищення кваліфікації спеціалістів Установи з питань трансферу технологій, залучає працівників Установи до участі в конференціях, семінарах і нарадах з питань трансферу технологій.
- Бере участь у забезпеченні працівників Інституту нормативно-методичною і довідковою літературою з питань трансферу технологій.
- Організує реалізацію в Установі положень нормативно-правових актів щодо ліцензійної діяльності та трансферу технологій.
- Готує матеріали до річного звіту Установи з питань трансферу технологій.
- Здійснює моніторинг актів законодавства у сфері питань трансферу технологій, ліцензійної діяльності та надає пропозиції керівництву Установи з їх дотримання в Установі.
Ці напрями забезпечують ефективне використання наукових досягнень, сприяють їх комерціалізації та інтеграції у світовий ринок технологій.