Координацію з установами Національної академії медичних наук України за напрямком ВІЛ-інфекції обговорено на спільній зустрічі ЦГЗ та НАМН України

9 Жовтня 9:39

25  вересня 2024 року  відбулась робоча зустріч представників  установ Національної академії медичних наук  України та  ДУ «Центру громадського здоров’я МОЗ України» щодо  покращення координації за напрямком ВІЛ-інфекції.

Учасниками зустрічі були ДУ «Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України», Президент Національної академії медичних наук України, Центр з контролю та профілактики захворювань в США (CDC), Бюро Всесвітньої організації охорони здоров’я в Україні, ДУ «Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В. Громашевського НАМН України», заступники директорів з лікувальної роботи установ НАМН  України .

Відкриваючи захід, Президент Національної академії медичних наук України Віталій Цимбалюк наголосив на актуальності проблеми ВІЛ в Україні і світі. «Проблема ВІЛ-інфекції є нагальною. Тому питання ранньої діагностики і вчасного лікування залишається актуальним і потребує прискіпливої уваги фахівців та співпраці всіх ланок закладів медицини».

В.о. заступника Генерального директора Центру громадського здоровʼя Ольга Гвоздецька закликала колег до активної співпраці. «Маємо напрацювати найефективніші алгоритми співпраці за напрямом раннього виявлення та своєчасного лікування  ВІЛ-інфекції для отримання того рівня відповіді, який дозволить подолати епідемію ВІЛ в Україні й світі», – зауважила Ольга Гвоздецька.

Керівник з напрямку ВІЛ Бюро ВООЗ в Україні Октай Гозалов відзначив вагомий внесок установ НАМН України в розбудову напрямку ВІЛ/СНІДу на національному рівні, а також відзначив прогрес у вдосконаленні нормативної бази у сфері ВІЛ у відповідності до рекомендацій ВООЗ.

В.о. директора ДУ «Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В. Громашевського НАМН України» Вікторія Задорожна в своїй презентації показала роль наукової утанови, як фундатора вивчення проблеми ВІЛ-інфекції, а також його місце  в розбудові даного напрямку на національному рівні в сучасних складних умовах.

Було зазначено, що ДУ «Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В. Громашевського НАМН України» стояв у витоків боротьби з ВІЛ-інфекцією: першим в Україні розпочав обстеження і прийом ВІЛ-позитивних пацієнтів в 1987 р.,  їх постановку  на облік, лабораторний супровід,  впровадив  АРТ,   вивчення молекулярно-біологічних властивостей популяції ВІЛ, що циркулює в Україні, особливостей ВІЛ-інфекції та ролі  кофакторів в її проявах.

 Сьогодні ДУ «Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В. Громашевського НАМН України»  – це провідна наукова установа, яка впродовж  багатьох десятирічь визначає науково обґрунтовану політику в галузі забезпечення епідемічного благополуччя України, стратегію та тактику боротьби з інфекційними хворобами, у тому числі З ВІЛ-інфекцією.

         На даний час ДУ «Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В. Громашевського НАМН України» є єдиним закладом національного рівня, що забезпечує консультативну,  діагностичну,  лікувально-профілактичну медичну допомогу хворим на ВІЛ-інфекцію високої категорії складності з усіх регіонів України.

Фахівці наукової установи  наголосили на важливості тестування на ВІЛ/СНІД за ініціативи медичних працівників, представили клінічні випадки і напрацювання оптимальних маршрутів лікування  пацієнта.

За підсумками обговорень  учасники зустрічі прийняли  резолюцію щодо перспективних планів спільної роботи з розбудови напрямку ВІЛ- інфекції на базі НАМН України задля досягнення основних цілей Державної стратегії з протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу, туберкульозу та вірусним гепатитам до 2030 року.

Джерело інформації:ДУ «Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В. Громашевського НАМН України»

ДУ «Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України”