Нове дослідження показало, що побічний продукт нікотину, виявлений в сечі курців, може бути використаний для визначення, коли рак сечового міхура повернувся. Пілотне дослідження, представлене сьогодні на Конгресі Європейської асоціації урологів у 2021 році, показало, що пацієнти з високим рівнем котиніну мають у чотири рази більше шансів на повернення раку, ніж у пацієнтів із нижчим рівнем хімічної речовини.
Мета дослідників полягає в тому, щоб простий аналіз сечі на котинін міг зменшити кількість інвазивних досліджень, які проходять хворі на рак після діагностики та лікування. Котинін – це хімічна речовина, що виробляється організмом з нікотину, який діє як маркер впливу тютюнового диму. Куріння є основним фактором ризику раку сечового міхура, але це перше дослідження, яке показало, як рівень котиніну може бути використаний для сигналізації про рецидив захворювання.
При неінвазивному раку сечового міхура, коли пухлини виявляються лише на слизовій сечового міхура, ракову тканину видаляють хірургічним шляхом. Для цих видів раку з низьким ризиком подальшого лікування немає, але пацієнти проходять регулярні цистоскопії кожні кілька місяців, коли камера пропускається через уретру в сечовий міхур, щоб перевірити наявність подальших пухлин. Дослідження, яке проводили доктор Махер Абдессатер і професор Рагід Ель Хурі з Університетської лікарні Нотр-Дам-де-Секур в Лівані, перевірило рівень котиніну у 135 пацієнтів, які відвідували лікарню для подальшої цистоскопії протягом 18-місячного періоду. Єдиними пацієнтами, включеними до дослідження, були пацієнти з раком сечового міхура низького ризику, які не отримували хіміотерапію або променеву терапію і не мали інших захворювань, таких як інфекції сечовивідних шляхів, які могли б спотворити результати.
У вісімдесяти пацієнтів рівень котиніну відповідав інтенсивному палінню: понад 550 нг/мл. Три чверті цих пацієнтів знову захворіли на рак, порівняно з трохи більше ніж 18% помірних курців з рівнем котиніну нижче 550 нг/мл. Було виявлено, що у деяких пацієнтів, які вважалися некурцями або помірними курцями, рівень котиніну в сечі відповідав інтенсивному палінню.
Одною з основних переваг використання котиніну є те, що його можна виявити за допомогою простого тесту сечі, який є дешевшою та менш інвазивною альтернативою цистоскопії. Він також може спостерігатися там, де пацієнти не точно повідомляють про рівень куріння, або коли пасивне куріння в поєднанні з активним курінням штовхає їх до категорії завзятих курців.
Результати, опубліковані на EAU21 охоплюють пацієнтів, набраних у період з січня 2018 року по червень 2019 року, але дослідження все ще триває. Дослідницька група також активно шукає інші лікарні по всьому світу, зацікавлені у співпраці в дослідженні, щоб поширити дослідження на більш широке коло пацієнтів і систем охорони здоров’я.
Професор Арнульф Стенцл з медичного центру Тюбінгенського університету, який є ад’юнктом Генерального секретаря ЄАУ, сказав:
«Це дослідження, безумовно, дає привід для роздумів, хоча поки результати є лише у невеликої кількості пацієнтів. Тепер нам потрібно перевірити це в більш масштабному дослідженні, а також подивитися на точніші показники рівня куріння та типу сигарет, зокрема, чи є вони фільтрованими чи ні. Було б також цікаво подивитися, чи вищі рівні котиніну у пацієнтів з іншими факторами ризику раку сечового міхура, такими як вплив миш’яку або промислового бензолу”.
Підготував О,Шуляк
|