При неускладненій перкутанній нефролітолапаксіі (ПНЛ) без значних резидуальних каменів виписка пацієнта в перший післяопераційний день є безпечною.

Дослідження показало, що результат можна порівняти зі звичайним триденним перебуванням в лікарні. Перкутанная нефролітолапаксія (ПНЛ) - це золотий стандарт хірургічного лікування великих каменів нирок. З моменту його популяризації як ефективного і безпечного методу, в вихідну процедуру було внесено кілька модифікацій, а також придбало ряд переваг перед відкритими операціями. Перебування в лікарні після ПНЛ становить зазвичай від 2 до 5 днів. Більш коротка госпіталізація може знизити вартість ПНЛ, підвищити комфорт пацієнтів і зменшити частоту внутрішньолікарняних ускладнень.

Однак, з іншого боку, з недавніми досягненнями в області ретроградної внутрипочечной хірургії (RIRS) пацієнти лікуються амбулаторно або з короткочасним перебуванням в лікарні. Щоб оцінити безпеку та ефективність виписки пацієнтів в перший післяопераційний день після неускладненій перкутанной нефролітолапаксіі, вчені випадковим чином розділили пацієнтів на 2 групи: 1) одна ніч після операції і 2) планова виписка через три дні. Пацієнти зі значним резидуальних конкрементом при контрольній рентгеноскопії були виключені.

У 1-й групі брало участь 98 пацієнтів, а у 2-й - 102 пацієнта. Перед операцією і в перший день після неї оцінювалися сироватковий гемоглобін і креатинін. Відсутність каменів оцінювали за допомогою УЗД і оглядової урографії в перший післяопераційний день.

Результати дослідження показали, що характеристики каменю і пацієнта, в двох групах не розрізнялися. Також істотно не відрізнялися передопераційнапідготовка і зміна рівнів гемоглобіну і креатиніну. Дев'ять пацієнтів (9,2%) з групи 1 і п'ять (4,9%) з групи 2 були повторно госпіталізовані через ускладнення (в основному гематурії). З повторно госпіталізованих пацієнтів п'ятеро в групі 1 (55%) і троє в групі 2 (60%) отримали переливання крові. Все повторно госпіталізовані пацієнти успішно пройшли консервативну терапію без необхідності ангіоемболізаціі. При ретельно відібраної неускладненій ПНЛ для обмеження необхідності перебування в стаціонарі рання виписка пацієнтів здається безпечною і не сприяє більш високому рівню ускладнень і повторної госпіталізації в порівнянні з триденним перебуванням в лікарні.

Автори дослідження вважають, що це повинно бути підтверджено дослідженнями з великим розміром вибірки. A. Basiri, D. Arab, H. Pakmanesh, M. Abedinzadeh, and H. Karami, "An overnight stay versus three days admission after uncomplicated percutaneous nephrolithotomy: A randomized clinical trial," Urol. J., vol. 17, no. 4, pp. 352-357, Jul. 2020 року, doi: 10.22037 / uj.v0i0.5314.