Гнучка Уретероскопія може спричинити ризик повторних хірургічних втручань і несприятливих подій, пов'язаних з каменями в нирках. Вчені вважають, що виявлення пацієнтів з високим ризиком рецидиву дозволить поліпшити лікування.

Протягом останніх десятиліть мінімально інвазивне лікування каменів в нирках стало можливим завдяки багатьом технологічним досягненням, одним з яких є розробка гнучкої уретероскопії (fURS). Однак незважаючи на  популярність і перевагу даного методу лікування, ризик повторних операцій і подій після проведення гнучкої Уретероскопії ниркових каменів залишається не до кінця з'ясованим.

Для визначення прогностичних факторів настання несприятливих подій, вчені провели одноцентрове ретроспективне когортне дослідження. Шістсот шістдесят чотирьом пацієнтам, які взяли участь в дослідженні, була проведена fURS з приводу ниркових каменів з супутніми каменями сечоводу або без них. Результати показали, що протягом середнього періоду спостереження 31,1 місяця 103 (15,5%) і 135 (20,3%) пацієнтів перенесли хірургічне втручання і будь-яка подія, пов'язане з камінням (включаючи іпсилатеральний ниркову кольку, симптоматичні камені сечоводу, обструктивную інфекцію сечовивідних шляхів та хірургічне втручання), відповідно. 2-річна виживаність без втручання і безрецидивна виживаність склала 86,9% і 81,6% відповідно. При цьому, зв'язок з ризиком майбутнього втручання показали більш молодий вік, хірургічна операція з приводу каменів в анамнезі, велика передопераційна маса каменів (розмір не менше 20 мм) і великий залишковий фрагмент (не менше 4 мм). Використання цих чотирьох виявлених чинників дозволило стратифіковати пацієнтів на основі ризику втручання в майбутньому (низький, середній і високий ризик). Розрахункова дворічна виживаність без втручання в групах низького, середнього і високого ризику склала 96,2%, 86,4% і 71,3% відповідно. Таким чином, пацієнти, які перенесли fURS, схильні до ризику ипсилатерального хірургічного втручання в майбутньому і інших подій, пов'язаних з каменями. Простий прогностичний інструмент, як вважають вчені, може полегшити прийняття рішення про вибір методу лікування, виявляючи пацієнтів з високим ризиком рецидиву.

 Ito K. et al. Predictors of Repeat Surgery and Stone-related Events after Flexible Ureteroscopy for Renal Stones // Urology. Urology, 2021.